Fortifikácia

Čo je FORTIFIKÁCIA?

Doliehovanie – postup, pri ktorom sa vo výrobnom procese do vína pridáva destilát. V užšom slova zmysle sa nazývajú tieto vína aj likérové. Pridanie liehu do rodiaceho sa vína má za následok zastavenie alebo obmedzenie kvasenia muštu. Vďaka tomu zostáva vo víne vysoký obsah zvyškového cukru a víno je mikrobiologicky stabilizované.

V stredovekých časoch rozvíjajúcej sa námornej dopravy sa na dlhých plavbách víno vplyvom oxidácie v sudoch a kolísavej teploty často skazilo. Poznatok, že prídavok liehu víno ochráni a v mnohých prípadoch aj zlepší jeho chuťové vlastnosti viedol k rozvoju výroby fortifikovaných vín a k ich rastúcej obľube u námorných veľmocí. Aj keď Slováci nie sú žiadni vyhlásení moreplavci (s výnimkou Mórica Beňovského) veríme, že prídu na chuť lahodnej neresti ukrytej v slovenskom fortifikovanom víne MISSTIC.

FORTIFIKOVANÉ VÍNA ako Porto, Sherry, Madeira, Malaga, Marsala, Moscat de Setubal, či Ratafia sa líšia najmä tým, kedy v štádiu výrobného procesu dochádza k doliehovaniu a ďalšími špecifickými postupmi pri tvorbe týchto vín.

MISSTIC JE INÝ a predstavuje nový typ fortifikovaného vína. Receptúra je majetkom spoločnosti MISSTIC vins s.r.o., Dobrá Niva. Naše likérové víno sa doliehováva vo viacerých fázach. Prvá časť liehu sa pridáva vo fáze rmutu za účelom vyextrahovania prírodných látok z hroznových šupiek. Druhý prídavok slúži na zastavenie kvasenia a tretí na celkovú úpravu liehovitosti po ukončení dokvášania. Vďaka tomuto jedinečnému postupu postačuje sírenie len na úrovni cca 20 % obvyklej dávky a preto je MISSTIC vhodný aj pre väčšinu alergikov na siričitany. Približne po 18 mesiacoch je výsledkom víno prírodne sladké (okolo 90 g/l zostatkového cukru) s mierne vystupujúcimi kyselinami (cca 8 g/l). Aróma je jemná, decentná, avšak v chuti je víno mohutné.
Hrozno používané na výrobu MISSTIC pochádza z historických viníc v Hontianskych Tesároch. Prasopka Sitno sa tu postarala o vhodné podložie, ktoré vynikajúco vyhovuje najmä odrode Pesecká leanka. Okrem nej sa na výrobu fortifikovaného vína MISSTIC jantár používajú odrody Dievčie hrozno (Bratislavská leanka) a Chardonnay v kupáži s niektorou z muškátových odrôd.
Červený MISSTIC s obchodným názvom rubín je vyrábaný z odrody svätovavrinecké vhodne doplnenú kyselinkami André.

V roku 2015 dosahovala cukornatosť spracovávaného hrozna 21-24 stupňov čs. normalizovaného muštomeru.

Na fortifikáciu sa používa extra jemný rafinovaný 96% lieh. Počas vývoja produktu sa upustilo od doliehovania destilátmi, ktoré majú hroznový pôvod. Dôvodom bola najmä chuťová nevhodnosť ponúkaných destilátov. Žiaden z tuzemských výrobcov nedokázal vyrobiť vysokoalkoholický a pritom neutrálny destilát, ktorý by nezanechával nepríjemnú pálenkovú dochuť.

TOPlist